PRACOWNIA KREATYWNA

 


DEKORACJE ŚLUBNE|PAPETERIA|RĘKODZIEŁO|ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU

Aktualności

2 grudnia 2019

 

Choinka mniej standardowa

Czy Wam Święta Bożego Narodzenia również kojarzą się ze świeżą zielenią iglastych gałązek sosny i intensywnym zapachem lasu? Tak, tak... To typowy zapach zbliżających się wielkimi krokami Świąt. Myślę, że w każdym domu pojawi się taka tradycyjna choinka, która mimo swojego uroku po 3-4 tygodniach niestety zrzuci swoje igły. Pamiętajcie, jednak aby swoje bożonarodzeniowe choinki kupować u sprawdzonego źródła/szkółkarza oraz pod żadnym pozorem nie wycinać ich z naturalnych siedlisk ich bytowania!

Ja, mam dla Was propozycję choinki bezigielnej, w postaci wertykalnej dekoracji. Całość mierzy 50cm i jest stylizowana na naturalistyczną formę ozdoby wewnętrznej. Oczywiście nie zastąpi ona tradycyjnej choinki, ale wzbogaci Wasze domy o niepowtarzalne akcenty świąteczne...

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pracownia kreatywna

3 grudnia 2019

Tablice powitalne, czyli efektowne witacze Gości

Każda uroczystość zaślubin jest wyjątkowa, urządzona w wybranym stylu lub motywie przewodnim. Niejednokrotnie będąc gościem weselnym, zwracałam uwagę na wystrój kościoła i sali bankietowej oraz na detale, które tak naprawdę "robią całą robotę". Wiadomo, że bazą całokształtu są elementy neutralne, pasujące do wielu stylów, takie jak białe obrusy, pokrowce na krzesła, zastawa stołowa itp., które to przecież są na wyposażeniu sal bankietowych. O dodatki najlepiej zadbać na własną rękę, by przeżyć ten dzień tak, jak to sobie wymarzyliście.

Tablice powitalne są ukłonem w stronę Gości, bo poniekąd to dla nich organizuje się wesele. Warto więc uszanować ich przybycie i zastanowić się nad takimi tablicami, które zapewne będą przyjęte z aprobatą. Świetnym rozwiązaniem jest jeden motyw ślubny, który mógłby się przewijać na zaproszeniach, winietkach, zawieszkach na alkohol, a także na opisywanych tablicach. Widać wtedy, że wesele zorganizowane było w sposób uporządkowany oraz jednolity.

Tablice 50x70cm z motywem roślinnym wraz ze stelażami można wypożyczyć w Pracowni kreatywnej. Istnieje również możliwość spersonalizowania tablic lub zaprojektowania ich na specjalne zamówienie zgodne z gustem Pary Młodej.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pracownia kreatywna

 

6 grudnia 2019, Mikołajki

 

Światło, jako czynnik kształtujący estetykę otoczenia
 
Światło jest niezbywalnym elementem występującym w przyrodzie. To poniekąd dzięki niemu rozgraniczamy dobę na dzień i noc. Szczególnie światło sztuczne ma wpływ na estetykę otoczenia, zwłaszcza po zmierzchu, ponieważ kreuje odbiór przestrzeni i podnosi jego walory niedoceniane za dnia. Co więcej, nadaje ono niepowtarzalny klimat miejscom, w których występuje, gdyż pomaga budować emocje oraz co ważne, wydobywa kształty, barwy oraz podkreśla ich struktury.
A zatem, światło zawsze wzbogaca lub potrafi całkowicie odmienić charakter aranżacji. Dotyczy to tak naprawdę wielu dziedzin. Osobiście, na etapie mojej działalności, w którym obecnie się znajduję, ma to istotne znaczenie w dwóch aspektach: dotyczących dekoracji ślubnych oraz w branży architektury krajobrazu...
Dziś Pracownia wzbogaca się o cztery, niemal ośmiometrowe girlandy świetlne, których zadaniem będzie podkreślenie piękna otoczenia i dekoracji sal bankietowych, wnętrz kościołów lub przestrzeni otwartych (np. podczas plenerowych ślubów/uroczystości w patio bądź ogrodzie). Prezentowane oświetlenie można wykorzystać jako dopełnienie głównego punktu świetlnego lub jako samodzielną iluminację. Każdy ze sznurów zaopatrzony jest w 25 szklanych żarówek, montowanych na solidnych czarnych kablach. Żarówki są oddalone od siebie co 30cm, przez co girlanda jest bogata i dobrze zaopatrzona w źródła światła. Plus stanowi fakt, iż girlandy można łączyć ze sobą, tworząc ponad trzydziestometrowy świetlny sznur. Ja jestem na TAK! Całość wyraźnie definiuje motyw loftowy, toteż uważam, że girlandy doskonale wpiszą się w styl boho, rustykalny, naturalistyczny, vintage oraz industrialny. Jak widać zastosowań takiego oświetlenia jest multum! Dlatego też, bardzo mi miło informować Was o możliwości ich wypożyczania, jako dekoracji głównej lub dopełniającej.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Pracownia kreatywna

10 grudnia 2019

 

Zima nie taka straszna...

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych roślin jest zabezpieczanie ich na zimę, tak aby nie zmarzły. Chcemy przecież w nowym okresie wegetacyjnym cieszyć się ich pięknem, a tym samym uniknąć ich przemarznięcia poprzez postępujący proces suszy fizjologicznej. Czynność tę najlepiej wykonać tuż po pierwszych przymrozkach, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni, a ziemia nie jest jeszcze zmrożona. Rośliny hartują się w ten sposób. Jednak warto pamiętać, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo gdy spadnie już śnieg zadanie to jest nieco utrudnione. Kiedy ustalimy już termin (lub najlepiej wcześniej), rośliny należy oczyścić z suchych liści i obciąć przekwitłe już kwiatostany. Cięcie przeprowadzamy ostrymi sekatorami między sąsiadującymi węzłami. Jeżeli mamy w ogrodzie trawy, trzeba w kilku miejscach związać je sznurkiem i utworzyć z nich "chochoła". Ja zabezpieczałam nowo posazone rozplenice oraz miskanty, a także przesadzane rododendrony, azalie, hortensje, świerka szczepionego na pniu oraz młodego klona. Następnie należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria przeznaczone do tego celu. Niezbędna będzie mata ściółkująca (lub agrotkanina) bądź rękaw ściółkujący. Ja w większości roślin stosowałam tę ostatnią opcję. Istotnym warunkiem w dobieraniu takiej maty jest jej kolor. Należy zakupić ją najlepiej w kolorze bieli, z racji tego, że mata w tym kolorze, podobnie jak otaczający roślinę śnieg, odbija światło. W ciągu słonecznego dnia, czarna mata pochłaniałaby je, przez co temperatura pod nią byłaby o wiele wyższa, a rośliny mogłyby się "zaparzyć". Ponadto różnica temperatur pod matą za dnia i w nocy byłaby zbyt duża. Jest to zatem istotny czynnik w zabezpieczaniu roślin przed mrozem. Kolejnymi akcesoriami do przygotowania roślin na zimę są nożyczki do cięcia maty/rękawa oraz zwykły jutowy sznurek do późniejszego wiązania rośliny. Matę należy owinąć wokół rośliny tak, aby pozostał 5-centymetrowy zapas przy jej bryle korzeniowej. Łatwiej będzie przychwycić ją przy podłożu, aby nie wywijała się ku górze. Ja zrobiłam to przy użyciu kruszywa ozdobnego i jednocześnie ściółkującego. Jeśli chodzi o użycie rękawa - bardzo prosta sprawa. Odcinałam odpowiedniej długości kawałki, dostosowane do wysokości rośliny + uwzględniłam zapas na wiązanie (około 15 cm), po czym nakładałam ją na roślinę, wiązałam u góry i dołu. Et voila! Gotowe!

Istnieją też inne metody zabezpieczania roślin na zimę, jak choćby użycie słomianych mat lub słomy luzem bądź specjalnych parawanów ochronnych. Jednak chyba najbardziej rozpowszechnioną i najszybszą wersją dla spóźnialskich, jest wykorzystanie stroiszu, czyli po prostu gałązek igliwia. Ochraniają one głównie system korzeniowy i spełniają funkcję "kołderki". Praktyczna, szybka, tania i skuteczna metoda.

Zabezpieczanie roślin na zimę nie jest aż takie straszne, jeśli wiemy jak się za nie zabrać. Mam nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu pomogłam Wam przez to sprawnie przejść... Poniżej kilka zdjęć dla zobrazowania sytuacji ;)

Czekajcie na więcej praktycznych porad od...

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

...Pracowni kreatywnej

 

 

2 stycznia 2020

 

Krótka relacja z II Jarmarku Bożonarodzeniowego w Trzebini

Święta, Święta i po Świętach!

Czas intensywnych przygotowań do Świąt i związany z nimi brak czasu, już za nami. Okres bożonarodzeniowy ma do siebie to, że trzeba tworzyć dużo i w krótkim czasie... ;) Ale teraz można na spokojnie usiąść i nadrobić zaległości.
W Pracowni kreatywnej również duuużo się działo. Wasze zamówienia, dekoracje oraz stroiki cmentarne... Poza tym cudowne nowości w dziale dekoracji ślubnych!  Ale podołałam! Podobno, im człowiek ma więcej do zrobienia, tym lepiej potrafi zorganizować sobie czas pracy. Hmm... chyba coś w tym jest! Wszystko to plus doświadczenia zebrane z jarmarku świątecznego, dały mi porządnego kopa motywującego do dalszej działalności.  Ale od początku.

15 grudnia miałam szansę wziąć udział w lokalnym jarmarku bożonarodzeniowym. I choć organizatorom eventu zadeklarowałam się na ostatnią chwilę, zdążyłam! Pierwsza myśl – nie dasz rady, masz niewystarczającą ilość czasu na stworzenie nowych dekoracji świątecznych i totalny brak wizji na stoisko! Dlatego też od razu zabrałam się do roboty ;) Spontaniczne akcje są najlepsze, a moja Pracownia nie tylko z nazwy jest kreatywna! 

Będąc na miejscu, już od wejścia na salę wystawienniczą, dał się we znaki klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie unosiły się zapachy domowych pierogów i bigosu wykonanych i sprzedawanych przez sympatyczne Panie z KGW Trzebinia. Po rozłożeniu swojego stoiska, kiedy ludzi było jeszcze niewielu, zrobiłam obchód po sąsiednich stanowiskach wystawców. Były ozdoby z papieru ręcznie robione, wiszące kule wykonane ze wstążek, choinki ozdobione mieniącymi się światełkami, reniferki, mikołaje i inne dekoracje hand-made. Nie obyło się bez pierniczków czy to w formie klasycznych ciastek bądź lizaków. Były również wielkie chatki z piernika ręcznie malowane i co najważniejsze - jadalne! W międzyczasie w pobliskim Kościele odbywał się koncert chóru Gospel, na który przybyła rzesza ludzi! Krótko mówiąc - mega kumulacja wrażeń!

Zainteresowanie stoiskiem Pracowni kreatywnej było spore. Wiadomo, jak to na jarmarku! Ludzie chodzili, odchodzili, przychodzili z powrotem, oglądali, komplementowali, pytali o przeróżne rzeczy, kupowali dekoracje... Byłam zaskoczona ich frekwencją! Ale chyba najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że w tak małej społeczności jest tak wielu zdolnych ludzi, którzy widzą pasję w tym, co robią. Wspaniałe! Mam nadzieję, że to pierwsze i nie ostatnie takie wydarzenie w historii Pracowni kreatywnej. Każdemu, kto waha się czy wziąć udział w takim evencie, zarówno w roli wystawcy, jak  uczestnika, mówię: TAK, TAK, TAK!

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pracownia kreatywna

 

3 lutego 2020

 

Rośliny kwitnące zimą? Tak, to możliwe!

Zima jest tą porą roku, która usypia ogród i posadzone w nim rośliny trwają w letargu. Niedostateczna ilość światła słonecznego, niskie temperatury i wszechobecna biała kołderka otulająca świat, nie sprzyjają rozwojowi i wegetacji roślin. I choć w tym sezonie zima każe długo na siebie czekać, nie oznacza to, że w końcu nie nadejdzie. Wydawałoby się, że jedynymi roślinami, jakie można wyodrębnić spod pokrywy śnieżnej są rośliny zimozielone, takie jak większość iglaków czy rododendronów. Nic bardziej mylnego! Mało kto wie, że zimą również można cieszyć się kwiatami wybranych gatunków roślin, jeśli tylko mrozy nie są zbyt siarczyste i długotrwałe. Szczególnie ta jedna warta jest uwagi...

Istnieje bowiem nie wszystkim znana roślina, której w rozwoju nie przeszkadzają ekstremalne warunki atmosferyczne. Jest jedyna w swoim rodzaju, warto więc zapamiętać jej nazwę... Ciemierniki, bo o nich mowa, znane są również jako Róże Bożego Narodzenia. To rośliny wytrzymałe oraz stosunkowo mało wymagające. Przy wsadzaniu ich do gruntu warto wziąć pod uwagę fakt, że nie powinny być posadzone zbyt głęboko. W przeciwnym razie ich kwitnienie ulegnie opóźnieniu i na piękne kwiaty w śniegowej scenerii będziemy musieli poczekać nawet kilka sezonów wegetacyjnych. Rośliny źle znoszą przesadzanie. Należy przemyślanie adaptować je w ogrodzie. Preferują gleby żyzne i przepuszczalne, o pH zasadowym. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej odnajdą się w półcieniu, jako dopełnienie innych roślin. Świetnie sprawdzą się także na rabatach skalnych lub posłużą jako obwódki w kompozycjach ogrodowych. Rośliny wkomponować można również na zacienionych rabatach, pod drzewami lub wokół pni drzew. Ciemierniki charakteryzuje nietypowa pora kwitnienia - kwitną od stycznia do kwietnia, choć może również rozpocząć kwitnienie końcem jesieni, kiedy temperatury są dodatnie. Zapewne jest to cecha szczególna tej rośliny. Istnieje wiele odmian ciemierników, które definiują barwę kwiatów – od zielonkawej bieli, poprzez różową, purpurową do ciemnobordowej. Gama odcieni kolorów jest ogromna... Myślę, że adaptacja ciemierników w ogrodzie gwarantuje efektowny widok, zwłaszcza przy ich kontrastującej barwie na tle śniegu. Mimo swoich walorów dekoracyjnych, ciemierniki są dosyć rzadkimi gośćmi w ogrodach przydomowych. Może dlatego, że wszystkie części nadziemne i podziemne ciemierników są trujące, a spożycie nasion, korzeni lub łodyg może powodować zatrucia! No cóż.... Gdzieś musiał być haczyk ;) Ja mimo tego widzę same plusy w posiadaniu takiej roślinki w ogrodzie. Po więcej ciekawostek botanicznych zapraszam do właściwej literatury i zachęcam do zagłębiania swojej wiedzy :)

Zdjęcia zaczerpnięte z Internetu.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pracownia kreatywna

 

 

1 kwietnia 2020
Kwiecień w ogrodzie

Wiosna w branży ogrodniczej to najpiękniejsza z pór roku. Pierwsze wiosennie padające promienie słoneczne, topniejące śniegi, budzące się do życia rośliny, rozkwitające pąki kwiatów – wszystko to sprawia, że chce się żyć. Aby jednak nasz ogród prezentował się w pełnej krasie, musimy wykonać kilka istotnych prac. Kwiecień to miesiąc, w którym przede wszystkim powinniśmy posprzątać po zimie oraz przygotować rośliny do rozpoczynającego się sezonu wegetacyjnego. Jest to więc czas prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, że kwiecień lubi zaskoczyć przymrozkami. Dlatego nie rozpędzajcie się z odkrywaniem zabezpieczonych na zimę roślin ;)

Poniżej przedstawiam Wam podstawowe czynności do wykonania w ogrodzie w kwietniu…

CIĘCIA Początkiem kwietnia ważne jest, aby kończyć przycinanie drzew i krzewów owocowych. To ostatni dzwonek na cięcia, ponieważ w tym terminie większość z nich budzi się z zimowego spoczynku. Przeprowadzane cięcia można podzielić na kilka typów, w zależności od potrzeb. Cięcia formujące koronę/pokrój rośliny powinny odbywać się zgodnie z formą naturalną gatunku, cięcia sanitarne (usunięcie gałęzi połamanych, suchych, chorych), cięcia prześwietlające mające na celu doświetlenie głębszych zakamarków koron lub cięcie korygujące, które ogranicza wielkość korony lub wyrównuje wybujałe pędy (tzw. dziki). W przypadku krzewów ozdobnych, wypuszczających kwiaty na zeszłorocznych pędach (migdałek trójklapowy, forsycja czy pigwowiec), cięcia wykonujemy tuż po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty, które pojawiają się na pędach tegorocznych krzewów (tawuły japońskie, hortensje bukietowe, budleje) przycinamy tuż po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego. Pędy skracać można o 1/3 długości lub nawet 1/2. Istotne jest również, aby sekatory były ostre, by nie poszarpać tkanki roślinnej. Rany po cięciu można posmarować specjalną maścią ogrodniczą, którą kupicie w sklepie ogrodniczym. Zapobiegnie to rozwojowi patogenów oraz ułatwi gojenie się ran.

ODKRYCIE ROŚLIN I USUNIĘCIE KOPCZYKÓW Gdy tylko ustąpią śniegi, można usunąć z roślin agrowłókninę/ słomę oraz rozgarnąć kopczyki spod róż. Wszystkie materiały warto jednak posiadać gdzieś w zanadrzu, ze względu na lokalne przymrozki. Stan taki może utrzymać się do tak zwanej Zimnej Zośki, czyli do 15 maja.

PODLEWANIE Rośliny po skąpej zimie mogą cierpieć z powodu deficytu wody w gruncie. Warto więc wykonać zabieg podlewania, aby wprowadzić prawidłowy poziom wilgotności gleby i stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju roślin.

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH Jest to idealna pora na sadzenie roślin owocowych. Rośliny zakupione z gołym korzeniem najkorzystniej posadzić jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych zielonych pąków, czyli w stanie bezlistnym. Nie tyczy się to owocówek kupionych w pojemnikach – te można wsadzać w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

PIELĘGNACJA TRAWNIKA Trawnik po zimie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Pojawiające się ubytki sprawiają wrażenie zaniedbanej murawy. Na szczęście nie musi tak wyglądać! Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wygrabienie z całej powierzchni filcu znajdującego się tuż przy gruncie. Posłużyć można się grabkami o metalowych i gęsto odsadzonych ząbkach. Kolejną polecaną czynnością jest przeprowadzenie wertykulacji, czyli nacięcia darni w celu jej napowietrzenia. Ponadto rozluźnia ona zbyt zbite podłoże oraz poprawia jego przepuszczalność. Dla pięknego wyglądu murawy stosujemy nawóz organiczny. Warto jest też usunąć chwasty oraz babkę lancetowatą, można więc zdecydować się na przeprowadzenie oprysku (np. Substral Mniszek 540 SL). Wzrost trawy w kwietniu jest dosyć intensywny, więc można przeprowadzić pierwsze w sezonie koszenie.

SADZENIE I PRZESADZANIE Od połowy kwietnia zalecane jest sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie zimują w gruncie. Są to mi.in. mieczyki, galtonia, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty. Rośliny cebulowe, kwitnące wczesną wiosną (szafrany, tulipany, narcyzy i hiacynty), należy ogławić, pozbywając się przekwitłych kwiatostanów. Należy pozostawić wyłącznie łodygę, aby nie pozbawić rośliny wszystkich funkcji życiowych.

Tydzień przed wysadzeniem roślin jednorocznych, ich sadzonki można zahartować w celu poprawy ich odporności na chłód. Nasiona nagietka, nasturcji, godecji czy groszku pachnącego można wysiewać do gruntu pod warunkiem, że temperatury nie są zbyt niskie. Jeśli chodzi o byliny kwitnące latem oraz jesienią (floksy, rozchodniki, rojniki, funkie) - kwiecień to dobry czas na ich dzielenie i przesadzanie.

Prace w ogrodzie po zimie nie są aż takie straszne. Wystarczy trochę chęci, jedno – dwa popołudnia, a nasz ogród odwdzięczy się nam swoim pięknem w nadchodzącym sezonie.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Pracownia kreatywna

Media Społecznościowe

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o Pracowni kreatywnej

Kreowanie i dekorowanie przestrzeni, zarówno zamkniętych, jak i tych krajobrazowych, są istotnym działaniem wpływającym na podwyższenie estetyki otoczenia.

Pomogę Ci zadbać o to, abyś czuł(a) się w nich wyjątkowo!

Jeśli chcesz o coś zapytać lub złożyć zamówienie, napisz lub zadzwoń! Świadczone przeze mnie usługi mają charakter indywidualny. Dostosuję ofertę do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Przydatne informacje